MECI NEBUN! CS Mioveni, în optimile Cupei României, după loviturile de departajare

Sursa foto: DigiSport.ro

CS Mioveni a reușit calificarea în optimile Cupei României după un meci de senzație, de pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploiești. Galben-verzii au dat piept cu o formație de Liga a III-a, Petrolul Ploiești, care, susținută de fani, a făcut un joc spectaculos, arătând că este o echipă cu mult peste nivelul actual. Mioveniul a reușit accederea în optimile Cupei României la loviturile de departajare, după ce, scorul la finalul timpului regulamentar a fost 1 – 1. Cele două reprize de prelungiri nu au consemnat niciun gol, astfel că, meciul a fost tranșat la loviturile de la punctul cu var. Aici, echipa mai puternică a fost CS Mioveni, Flavius Croitoru reușind chiar să apere o lovitură de la 11 metri, iar Neacșu a marcat golul care îi duce pe galben-verzi mai departe în competiție.

Meciul a fost presărat cu nenumărate ocazii pentru ambele tabere, primul gol al partidei fiind marcat în minutul 36, de veteranul Cosmin Năstăsie, scorul la pauză fiind 1 – 0 pentru galben-verzi.

Partea secundă a fost una mai liniștită, din punct de vedere al ocaziilor de gol, însă bucuria Mioveniului a fost stricată în minutul 90+2, când centralul Lucian Rusandu a validat un gol marcat cu mâna de către Adrian Vintilă, iar Petrolul a reușit să ducă meciul în prelungiri.

CS Mioveni a avut ocazii de a marca cu carul, iar în minutul 106Andrei Neagoe vede al doilea galben și este eliminat de pe teren. Rezultatul a rămas egal și după cele 30 de minute, astfel că, partida a ajuns la loviturile de departajare.

Prima lovitură a aparținut Petrolului, Claudiu Tudor marcând, iar după el, Cosmin Năstăsie a egalat. Au urmat apoi două ratări, din tabăra ploieștenilor a lovit transversala Ciocâlteu, iar Costinel Gugu a trimis peste poartă. După aceea, Nini Popescu (Petrolul) și Ciprian Negoiță (CS Mioveni) au marcat, iar „chinezul”, Flavius Croitoru a reușit să apere execuția lui Velisar.

Eduard Stoica a marcat, urmat de Roland Stănescu, de la gazde, iar Eduard Neacșu a trimis formația galben-verde în optimile Cupei României după ce a marcat în poarta lui Bolboașă.