CS Mioveni, înfrângere în primul meci pe teren propriu din acest sezon

????????????????????????????????????

CS Mioveni a disputat vineri, 4 septembrie, primul meci pe teren propriu, în compania celor de la Chindia Târgoviște. Galben-verzii au făcut un joc foarte slab, care a condus la o înfrângere cu 3 – 2, în fața unei echipe nou – promovate. Evoluția proastă a băieților lui Niculescu, în acest meci, s-a datorat, în special, jocului defensiv execrabil, fapt recunoscut și de tehnicianul galben-verzilor.

Mioveniul s-a văzut condus, încă din minutul 12, după o gafă a liniei defensive, Cherchez marcând printr-un șut de la distanță, prin spațiul creat de fundașii galben-verzi.

După o nouă gafă a apărării, în minutul 42, Daniel Popa scapă singur cu portarul și înscrie cel de-al doilea gol, încheind scorul la finalul primei reprize, 2 – 0 pentru Chindia.

Conștient de pericolul înfrângerii pe teren propriu, Claudiu Niculescu face două schimbări în debutul cele de-a doua reprize, acesta înclocuindu-i pe Nilă și Mazilu și intră Honciu și Iancu.

La doar 3 minute de la începutul celei de-a doua reprize, în minutul 48, CS Mioveni comite o altă gafă de apărare și primește cel de-al treilea gol, marcat de Cherchez.

În minutul 54, CS Mioveni marchează primul gol în această partidă, după ce Negoiță a reluat cu capul o lovitură de colț, micșorând dezavantajul la doar două goluri. Din acest moment, galben-verzii încep o serie de atacuri la poarta adversă, având mai multe ocazii importante de gol. Cu toate astea, târgoviștenii profită de nenumărate  erori de apărare, însă tânărul atacant Daniel Popa nu a reușit să fructifice ocaziile.

Cel de-al doilea gol pentru CS Mioveni a venit tocmai în minutul 80, când, portarul târgoviștean comite un fault în propriul careu, iar arbitrul central, Horia Mladinovici indică lovitură de la 11 metri, transformată de Cosmin Năstăsie, golul care stabilește scorul final CS Mioveni – Chindia Târgoviște 2 – 3.

Iată formațiile folosite de cei doi tehnicieni:

CS Mioveni: Popescu – Toriște, B. Stoica, Negoiță, Edi Stoica, Marinescu, Răuță (cpt), Mazilu, Ayza, Buhăescu, Nilă. Au mai intrat Honciu, Iancu și Năstăsie.

Antrenor: Claudiu Niculescu.

Chindia Târgoviște: Gărlea – Martac, Ispas, Vătafu, Dinu, Voinea, Cruceru, Anton, Cherchez, Popa. Au mai intrat Liviu Mihai și Parghel.

Antrenor: Nicolae Croitoru.