Mioveniul, egal cu Suceava. Juventus, înfrângere cu UTA. Galben-verzii sunt acum pe 5

cs-mioveni-foresta-suceava-22-04-2017 (8)CS Mioveni a terminat la egalitate, 2 – 2, confruntarea cu Foresta Suceava, din runda cu numărul 30 a ligii secunde la fotbal. Pentru gazde au marcat Roberto Ayza, în minutul 51 (penalty) și Marius Staicu, în minutul 65.

Galben-verzii au pus presiune pe adversar, încă din startul confruntării, însă Ayza a ratat, de de două ori deschiderea scorului. Contrar cursului jocului, oaspeții înscriu dintr-un penalty, în minutul 19, prin Vraciu. Mioveniul nu resimte șocul primirii acestui gol, dar continuă sarabanda ratărilor, astfel că primul mitan se încheie cu același rezultat.

Repriza secundă începe în aceeași notă de dominare a gazdelor, însă cu urmări pe tabela de marcaj: Gălan este faultat în careu de Masella, iar Ayza transformă lovitura de la 11 m în minutul 51. Foresta reacționează surprinzător de bine, iar patru minute mai târziu, Vraciu prinde un șut sănătos de la 35 de metri, iar sucevenii trec din nou în avantaj.

Marius Staicu găsește și el drumul spre gol după o serie de ratări și restabilește egalitatea în minutul 65. Dincolo de rezultat și de faptul că argeșenii au pierdut un tempo în lupta pentru locurile fruntașe, trebuie remarcat că foarte mulți dintre jucători și-au creat ocazii importante în confruntarea de astăzi.

Pană în final s-a jucat pe contre, Mioveniul și Foresta având rând pe rând, șansa de a obține cele trei puncte, însă rezultatul final a rămas 2 – 2, scor ce îi duce pe galben-verzi pe poziția a cincea, cu 51 de puncte.

Coborârea Mioveniului în clasamentul ligii secunde a fost cauzată, nu numai de rezultatul de egalitate de sâmbătă, dar și de victoria UTA-ei, în fața liderului Juventus București, scor 2 – 1. De asemenea, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a distanțat grație victoriei de pe teren propriu, cu ASU Poli Timișoara, 2 – 1.