Mioveniul a pierdut șansa calificării în semifinalele Cupei României în minutul 91

cs-mioveni-fc-voluntari-29-03-2017 (4)CS Mioveni a ratat miercuri, 29 martie șansa de a-și trece în palmares a doua semifinală de Cupa României, după ce a pierdut pe teren propriu, scor 2 – 1, cu prima divizionară FC Voluntari. După 1 – 1 la pauză și un joc echilibrat, șansele Mioveniului de a se califica în faza superioară s-au năruit, tocmai pe finalul jocului, în minutul 91, prin golul lui Deac.

Prima reușită a meciului a aparținut oaspeților, golul fiind marcat în minutul 13 de către Cernat, iar Mioveniul a restabilit egalitatea în minutul 35, după o lovitură liberă executată excelent de Andrei Neagoe. A doua parte a meciului a fost destul de echilibrată, însă galben-verzii au avut ocazia de a trece în avantaj, prin preluarea lui Ayza, dar mingea a refuzat să intre în poartă.

Toate speranțele Mioveniului s-au spulberat în minutul 90 + 1, când Deac a șutat puternic, de la marginea careului și l-a învins pe Croitoru. Astfel, FC Voluntari se califică pentru prima dată în semifinalele Cupei României, iar CS Mioveni va aștepta următoarea ediție a competiției pentru a încerca, din nou o performanță asemănătoare celei din ediția 2007 – 2008.

CS Mioveni: F. Croitoru – Tomozei, Vişa, I. Stoica, Burnea – Boboc, Biceanu (M. Vintilă 90+2′) – Andr. Neagoe (Rădescu 70′), C. Năstăsie (A. Popa 86′), Ayza (cpt.) – M. Staicu
Rezerve neutilizate: Bg. Preda – Tirică, Şchiopu, Ed. Florescu
Antrenor: Alexandru Pelici

FC Voluntari: Gavrilaş – Filipov, V. Maftei, Spahija, Acsinte – Novac (cpt.), L. Marinescu (Andr. Ionescu 75′) – Ivanovici (Gab. Deac 65′), Fl. Cernat, Popadiuc – Voduţ (Ad. Bălan 38′)
Rezerve neutilizate: Petrariu – Al. Coman, Achim, Tăbăcariu
Antrenor: Dinu Tudoran