De vineri, 24 iunie, Mioveniul a intrat în sărbătoare. Orașul constructorilor de mașini serbează 531 de ani de la prima atestare documentară, iar cu această ocazie, autoritățile din Mioveni vor oferi, pe parcursul a trei zile, spectacole și evenimente cultural-artistice și sportive.
Vineri seara, evenimentele dedicate orașului Mioveni au debutat cu un spectacol în centrul civic din oraș, acolo unde au urcat pe scenă, artiști locali – Mara Bratu, Alexia Niculae, Ștefania Vorovenci, Valentin Poienariu, Ion Moise Bădulescu, Aristocratique Dance, trupa de balet a Centrului Cultural.
Spectacolul a continuat cu artiști consacrați precum Sandra N, Nico și Marius Bălan, moment în care, publicul numeros din Mioveni a intrat în atmosfera specifică unei astfel de sărbători.
Momentul care a aprins publicul din orașul Mioveni a fost urcarea pe scenă a solistei Anda Adam, acompaniată de echipa sa de trei dansatori. Evoluția acesteia a fost primită cu căldură de public.
Prima seară a Zilelor orașului Mioveni s-a încheiat cu un spectacol de lasere și lumini.