CS Mioveni a învins sâmbăta, pe teren propriu, formația ACS Energeticianul și reușește să își păstreze seria de victorii consecutive, cu trei victorii în Liga a II-a, patru dacă luăm în considerare și meciul din Cupa României, împotriva Pandurii Târgu Jiu.
Galben-verzii s-au impus cu 2 – 1, după ce în prima repriză, scorul a fost 0 – 0. Oaspeții au avut parte de câteva șanse importante de a marca, însă portarul Sima a fost la înălțime și a reușit să păstreze poarta neatinsă.
Prima reușită a meciului a aparținut echipei noastre. Cătălin Alexe a înscris în minutul 69, printr-un șut excepțional din afara careului, direct la vinclul porții celor de la Energeticianul. Elevii lui Iordan Eftimie și-au mărit avantajul în minutul 78, după ce atacantul Alexandru Popescu, rămas singur cu portarul, a strecurat mingea, marcând al doilea gol.
Pe final de partidă, oaspeții s-au mobilizat și în minutul 90, Alexandru Neacșa a înscris în poarta lui Sima. În cele trei minute de prelungire, arătate de la margine, cei de la Energeticianul au riscat totul, astfel că, portarul Miron a avansat în atac, încercând să își ajute colegii să egaleze. Meciul s-a terminat, însă cu victoria galben-verzilor, care obțin cea de-a treia reușită consecutivă din acest campionat. CS Mioveni are 15 puncte în 7 meciuri, cu 14 goluri marcate și doar 6 primite.
În următoarea etapă, echipa noastră va merge în deplasare la ASU Politehnica Timișoara, meciul urmând a se disputa pe 22 septembrie, începând cu ora 11:00.
Iată formațiile folosite de cei doi antrenori:
CS Mioveni: Val. Sima – Kilyen, Rob. Gherghe, Celea, Ct. Alexe, R. Lazăr, Mîrzeanu, Coşereanu, C. Năstăsie, Ayza (cpt.), Val. Balint
Rezerve: Bg. Preda – Traşcu, Burnea, Ed. Stoica, Al. Neagu, Rădescu, Al. Popescu
Antrenor: Iordan Eftimie
AFC Energeticianul: Bg. Miron – Rob. Petre, D. Lung (cpt.), M. Ioniţă, Tomozei, R. Enache, C. Cristea, Al. Neacşa, C. Ionică, Cioiu, Vl. Rusu
Rezerve: H. Moldovan – C. Achim, Stoenac, Gîrbiţă, Leasă, E. Ninu, Andr. Dragu
Antrenor: George Zima