CS Mioveni – victorie importantă pe terenul Universității Cluj

CS Mioveni a disputat sâmbătă, partida din cadrul etapei a XXVIII-a a Ligii a II-a, pe terenul formației Universitatea Cluj, echipă ce aspiră la promovarea în primul eșalon fotbalistic al țării.

Elevii lui Daniel Oprița au reușit să încurce „șepcile roșii” și au câștigat cu scorul de 2 – 1, într-un meci tensionat și plin de evenimente neprevăzute.

Prima repriză a fost una destul de slabă pentru ambele formații, atât Clujul, cât și Mioveniul având evoluții modeste, iar scorul la pauză a fost neschimbat, 0 – 0.

În repriza secundă, Mioveniul s-a mai desmorțit, astfel că a început să atace la poarta lui Dur-Bozoancă. În minutul 67, Măzărache a avut o ocazie extraordinară de a deschide scorul, rămas singur cu portarul, atacantul galben-verde nu a reușit să îl păcălească pe Dur-Bozoancă, iar cel din urmă reușește să respingă mingea.  După continuarea fazei, Ionuț Rădescu primește pasă și șutează de la 25 de metri, imparabil pentru goalkeeperul ardelenilor, iar Mioveniul trece în avantaj.

În minutul 79, Roberto Ayza, proaspăt intrat pe teren reușește să rămână singur cu portarul, iar Dur-Bozoancă comite fault în propriul careu și este eliminat de către centralul Florin Mazilu. Cum Bogdan Lobonț efecutase toate schimbările, la eliminarea lui Dur-Bozoancă a fost nevoie ca un jucător de câmp să îi ia locul, acesta fiind mijlocașul George Florescu. Lovitura de la 11 metri este executată de către noul-intrat, Valentin Balint care trage și marchează fără probleme, pentru 2 – 0.

Din acel moment, Universitatea Cluj a început asaltul la poarta lui Flavius Croitoru, gazdele reușind să marcheze primul lor gol, în minutul 90, prin Cristian Gavra. Clujenii nu au mai reușit să mai marcheze până în finalul partidei, astfel că, CS Mioveni își adjudecă o victorie extrem de importantă.

Cu această victorie, CS Mioveni rămâne pe locul 7, cu 45 de puncte și urmează să joace cu Aerostar Bacău, pe data de 10 aprilie, pe teren propriu, de la ora 17:00.

Pe data de 15 aprilie, galben-verzii vor juca în derby-ul județului, urmând a se deplasa pe Stadionul „Nicolae Dobrin” din Pitești, acolo unde vor întâlni FC Argeș.

Iată echipele folosite de cei doi antrenori:

Universitatea  Cluj: Dur-Bozoancă – Căpuşă (Telcean 22′), Andr. Cordoş, Sepsi, Taub – Nic. Pîrvulescu, K. Twumasi (M. Coman 70′), G. Florescu (cpt.), N. Janos (Hordouan 60′) – Axente, Gavra
Rezerve neutilizate: Iul. Dinu – I. Ursu, Gab. Giurgiu, Al. Coman
Antrenor: Bogdan Lobonţ
Eliminat: Cosmin Dur Bozoancă 79′ (roşu direct)

CS Mioveni: Fl. Croitoru – Kilyen, Beţa, Celea, Ed. Stoica (cpt.) – M. Şerban, Rob. Boboc, R. Lazăr (Traşcu 74′) – Rădescu, Măzărache, Hergheligiu (Ayza 60′, Val. Balint 81′)
Rezerve neutilizate: Val. Sima – Rob. Gherghe, Alin Călin, C. Năstăsie
Antrenor: Daniel Opriţa