CS Mioveni – primul punct în acest sezon. Egal cu FCSB, după ce trupa lui Pelici a condus la pauză

CS Mioveni a dat mari bătăi de cap vicecampioanei României, FCSB, în partida disputată pe Stadionul Orășenesc din Mioveni, ce a contat pentru etapa a patra a Superligii. Trupa lui Alexandru Pelici, care nu obținuse niciun punct în primele trei etape scurse din acest sezon, a chinuit FCSB-ul condus de Nicolae Dică și a obținut primul punct din această ediție de campionat, după un egal, scor 1 – 1.

Mioveniul a condus la pauză, scor 1 – 0, grație execuției lui Ionuț Balaur, din minutul 26, dar trupa lui Dică a restabilit egalitatea târziu, în minutul 79, după ce Miculescu a reluat cu capul în poarta lui Iustin Popescu.

Pe finalul partidei, Mioveniul a încercat să revină în atac, însă galben-verzii au irosit două faze extrem de importante, prin Oancea, iar mai apoi prin Cierpka.

La finalul partidei, tabela a consemnat scorul de 1 – 1, iar CS Mioveni obține primul punct din acest sezon, însă rămâne pe ultima poziție a clasamentului Superligii. Elevii lui Alexandru Pelici au marcat 3 goluri, însă au permis 10 goluri, lucru destul de surprinzător, având în vedere abilitatea lui Pelici de a organiza o defensivă competitivă nivelului Superligii.

CS Mioveni va întâlni, în cadrul etapei a cincea, Universitatea Craiova, formație care a avut un start modest și a obținut decât două puncte în trei etape scurse.

Rezumatul partidei CS Mioveni – FCSB, partidă transmisă în direct de DigiSport 1: