CS Mioveni își află luni adversarul din Cupa României

cs-mioveni-steaua-optimi-cupa-romaniei-14-dec-2016-15Luni, 13 februarie, la Casa Fotbalului vor avea loc extragerile pentru faza sferturilor de finală din Cupa României. CS Mioveni este singura echipă din Liga 2 care s-a calificat până în această fază, alături de AFC Astra, Dinamo, FC Viitorul, CFR Cluj, ACS Poli Timișoara, CS U Craiova și FC Voluntari.

Meciurile din sferturile de finală se vor juca în perioada 28 -30 martie, pe terenul echipei de nivel inferiori, ceea ce înseamnă că, meciul se va disputa pe Stadionul Orășenesc din Mioveni.

CS Mioveni s-a calificat în sferturile de finală după ce a trecut de Steaua București, pe teren propriu, pe 15 decembrie. Atunci, galben-verzii au învins la loviturile de departajare, după ce, la finalul celor 90 de minute, scorul era 0 – 0, iar la finalul prelungirilor, era 1 – 1.

În urmă cu doi ani, CS Mioveni, condus de Claudiu Niculescu a ajuns până în faza sferturilor de finală, după ce a trecut de Astra Giurgiu, cu scorul de 3 – 1 și de Dinamo București, cu 1 – 0. În meciul din sferturile de finală, CS Mioveni a întâlnit CFR Cluj, într-o partidă controversată. Până în minutul 60, galben-verzii conduceau cu 3 – 0, însă au pierdut cu 4 – 3, după ce ceferiștii au profitat de „greșelile” de arbitraj ale centralului Dragoș Istrate.