CS Mioveni învinge în deplasare și detronează liderul. Trupa lui Marius Stoica este neînfrântă în cinci partide

După ce a învins în derby-ul județului pe Campionii FC Argeș, cu scorul de 2 – 0, CS Mioveni a mers sâmbătă pe terenul liderului neînfrânt al Ligii a II-a, SCM Gloria Buzău.

Trupa lui Marius Stoica s-a prezentat excelent și a reușit o victorie cu scorul de 2 – 0, încheiind astfel, seria de patru victorii a buzoienilor. Mioveniul a deschis scorul în prima parte a meciului, când, în minutul 17, Valentin Balint a înscris cu capul în poarta gazdelor, după o centrare a lui Anghelina. Pe parcursul primei părți a meciului, Buzăul a avut câteva ocazii modeste de a marca, însă au fost năruite de portarul galben-verzilor, Croitoru.

În minutul 56, gazdele au avut parte de o lovitură de la 11 metri, după un fault în careu al lui Deian Beța asupra lui Vîlsan, însă șutul Valentin Alexandru a lovit bara, astfel că scorul a rămas nemodificat.

În minutul 83, Buzău rămâne în 10 oameni, după ce Ioniță vede al doilea galben pentru un fault asupra lui Măzărache. Faza continuă în ritm comic. În minutul 86, Alexandru Gîț se accidentează și este scos pe targă în afara terenului. Fără ca acesta să își dea seama, este schimbat cu Luptak, iar după ce medicii îi oferă îngrijirile medicale, Gîț reintră pe teren, astfel că Buzăul joacă un minut în formulă completă. După ce își dă seama, acesta părăsește terenul, iar jocul se reia cu minge de arbitru.

Șansele de a obține măcar un egal sunt năruite de Simon Măzărache, cel care marchează al doilea gol al partidei, în minutul 90+3, după o pasă venită de la Davide Massaro. Partida se termină 2 – 0 pentru CS Mioveni, iar trupa lui Marius Stoica rămâne neînvinsă în cinci meciuri. Până la disputarea partidei dintre Turris Turnu Măgurele – Farul Constanța, CS Mioveni este pe primul loc în Liga a II-a, cu 13 puncte.

SCM Gloria Buzău: Dr. Balauru – Gîţ, M. Ioniţă, Ghinga, Perju – Balgiu, Vîlsan, Tucaliuc – Val. Munteanu, Val. Alexandru (cpt.), Huiban
Rezerve: R. Stoian – Ceauşel, R. Mihalache, Luptak, Nedelea, Pîrcălabu, M. Constantinescu
Antrenor: Ilie Stan

CS Mioveni: Fl. Croitoru – Rob Ghiţă, Celea, Beţa, Ct. Alexe -R. Costin, Anghelina – Cioargă, Hergheligiu, Coşereanu (cpt.) – Val. Balint
Rezerve: Val. Sima – Albăstroiu, Traşcu, Rob. Gheorghe, Măzărache, Iştfan, Massaro
Antrenor: Marius Stoica