Înfrângere într-un meci de orgoliu pentru CS Mioveni

cs-mioveni-olimpia-satu-mareElevii lui Marius Stoica au disputat astăzi etapa cu numărul VII din calendarul play-out-ului Ligii a II-a, în fața Olimpiei Satu Mare, echipă care a și reușit victoria cu 2-0. Galben verzii s-au văzut dominați pe teren de echipa lui Tiberiu Csik, încă din primele minute ale meciului, primul gol al partidei venind în minutul 13, după execuția lui Lemac, scorul la pauză terminându-se 1-0.

Lovitura finală a venit în minutul 90, când Svarczkopf a înscris cel de-al doilea și ultimul gol al partidei, scor final 2-0 pentru formația de la Satu Mare.

Dat fiind faptul că cele două echipe au scăpat de o eventuală retrogradare încă de acum două etape, meciul de astăzi s-a jucat fără nicio miză, astfel că Marius Stoica, tehnicianul CS Mioveni a trimis pe teren jucători tineri. Unul dintre aceștia, în vârstă de doar 16 ani, Florescu a avut o evoluție impresionantă, după cum a precizat Marius Stoica la finalul meciului.

Am lăsat șansa și altor jucători să evolueze în acest meci, precum și cel de la Motru, însă unii nu au înțeles acest lucru. Pentru noi, aceste etape contează doar pentru a vedea jucătorii tineri pe teren și a le oferi ocazia să se dezvolte. Jucătorii trebuie să înțeleagă că deși aceste meciuri nu au miză, evoluția lor contează pentru sezonul următor. Florescu este un jucător inteligent, cu execuție bună. La doar 16 ani are timp să se dezvolte. L-am introdus pe teren, tocmai pentru a-i arăta ce înseamnă jocul de Liga a II-a” a precizat tehnicianul CS Mioveni, Marius Stoica.