CS Mioveni pierde duelul Argeșului, pe teren propriu. Două goluri întoarse la camera VAR

Sursa foto: Digisport1

CS Mioveni a pierdut vineri derby-ul județului Argeș, după ce trupa lui Alexandru Pelici a pierdut la limită, scor 0 – 1, un meci controversat, cu cel puțin 15 minute pierdute numai pentru analizarea a două goluri în camera VAR.

Prima fază controversată a venit în ultimul minut al primei părți a jocului, când Dumitru a executat o lovitură liberă prinsă de Straton, însă portarul oaspeților pare a intra în poartă cu tot cu minge. Analiza VAR a decis ca golul celor de la Mioveni să fie nevalidat, astfel că, scorul la pauză a fost 0 – 0.

În minutul 55, Garita a reușit să deschidă scorul pentru FC Argeș, după o pasă dată de Njike în șase metri.

A doua fază controversată a venit în minutul 82, când camera VAR a decis că golul aceluiași Garita a fost marcat din poziție neregulamentară, analiza echipei Video-Arbitraj durând nu mai puțin de 10 minute. Totuși, poziția lui Garita în joc este discutabilă.

Sursa video: Digisport1

CS Mioveni rămâne pe ultimul loc al Superligii, cu un singur punct acumulat în șase etape, iar FC Argeș urcă pe poziția 6 (la ora redactării articolului), acumulând 9 puncte.

Iată formațiile folosite de cei doi antrenori:

CS Mioveni: Iustin Popescu – Garutti, Scarlatache, Balaur – Burnea, Pop, Lixandru, Oancea – Dumitru, Antal, Blănaru.

Rezerve: Croitoru, Buziuc, Cierpka, Dat, Iacov, Panait, Șerbănică, Trif, Vereș.

Antrenor: Alexandru Pelici

FC Argeș: Straton – Vianna, Cestor, Constantin, Jakolis – Njike, Meza Colli – Bertrand, Alceus, Ișfan – Garita.

Rezerve: Greab, Celestine, Covaci, Dobrosavlevici, Donisa, Gaspar, Latovlevici, Raynov, Șerban.

Antrenor: Andrei Prepeliță (Constantin Schumacher)