CS Mioveni, egal în deplasare după ce a revenit de la 3 – 0. Năstăsie – marcatorul hat-trick-ului

Arhivă

Arhivă

CS Mioveni a obținut un punct în deplasare, din partida cu FC Brașov, după ce, galben-verzii au revenit de la 3 – 0, aducând scorul la 3 – 3, ultimele două goluri fiind înscrise de CS Mioveni, din lovitură de la 11 metri, în ultimele minute ale meciului.

Meciul a fost început într-o manieră dominantă de către cei de la FC Brașov, în minutul 23, stegarii conducând, deja cu 3 – 0, după reușitele lui Andor (min 14 și 21) și a lui Negotei, din minutul 23. Până la finalul primei reprize, CS Mioveni a reușit să reducă din diferența de pe tabelă, prin Năstăsie (min 44). Atacantul galben-verzilor a reușit să înscrie de la 6 metri, deși talonat de doi fundași brașoveni. Scorul la pauză, 3 – 1.

În a doua parte a meciului, Mioveniul a început o serie de atacuri la poarta Brașovului, însă stegarii au apărat scorul de pe tabelă.

În minutul 88, centralul Florin Mazilu a fluierat lovitură de la 11 metri, după henț-ul lui Marin. Cosmin Năstăsie marchează, însă arbitrul fluieră repetarea loviturii, pe care Năstăsie o execută impecabil, scorul fiind 3 – 2, moment în care, galben-verzii sperau la un rezultat de egalitate.

Nu mai târziu de 3 minute, în minutul 90 + 1, arbitrul central indică o altă lovitură de la 11 metri, după faultul asupra lui Mazilu. Faza este însă discutabilă, dat fiind faptul că, Mazilu se afla în poziție de off-side. Cu toate acestea, Cosmin Năstăsie înscrie din penalty și aduce scorul la egalitate, 3 – 3, stabilind, de asemenea Hat-Trick-ul său.

Iată formațiile trimise în teren de cei doi antrenori:

FC Braşov: D. Mutu – Ş. Moraru, Istrofor, M. Marin, Negotei – I. Manole, Al. Coman, Alupoaie (Livan ’71), Andor – Rz. Avram (Sil. Pană ’53), Mug. Buga (cpt.)(H. Popa ’65)
Rezerve neutilizate: Căucă – R. Drugă, Pamfile, D. Ene.
Antrenor: Adrian Szabo

CS Mioveni: Oct. Popescu – Torişte, Vişa, Bg. Stoica (cpt.), Ed. Stoica – A. Popa (V. Mazilu ’80), Gugu(Ayza ’46), Biceanu, M. Galan (M. Vintilă ’80) – Ed. Florescu, Năstăsie
Rezerve neutilizate: F. Croitoru – Tirică, Calvin, Ed. Neacşu.
Antrenor: Iordan Eftimie